Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir 11°C
Sisli

Bilecik İl Koordinasyon Toplantısı yapıldı

15.08.2019
1039
A+
A-

Bilecik İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Bilecik Valisi Tahir Büyükakın başkanlığında yapıldı.
Bilecik İl Özel İdaresi Meclis toplantı salonundaki 2018 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına ilçe kaymakamları, bölge ve il müdürleri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
İl Koordinasyon Toplantısında açılış konuşması yapan Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, 2017 yılında Bilecik’e toplam 666 adet projenin programlandığını söyledi. Bu projelerinin 450 tanesinin tamamlandığı anlatan Vali Büyükakın, “2017 yılı bittiğinde bu 666 adet projenin önemli ölçüde bir rakam ve 450 adedi bitirildi. Oldukça önemli bir performans. 114 adedinde ise; çalışmalar devam ediyor. Bu 114 projeden 29 adedi de ihale aşamasına gelmiş durumda. Yani bugün, yarın başlayacak nasip olursa. 73 tanesinde ise, henüz bir adım atılabilmiş değil ama 666 tanenin içinde 450’nin bitirilmiş olması, 29 projenin de ihale safhasına gelmiş olması oldukça önemli bir performans. Ben bu projede emeği geçen tüm arkadaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 1 milyar 652 milyon TL. 2017 yılı sonu itibariyle bu projeler için ödenmiş olan tutar ise; 270 milyon. Gerçekleşen ödeme 2017 yılında tüm yatırımcı kuruluşların ödemesi 271 milyon tutarında. Nakli gerçekleşmede yüzde 67 oranında. Bununda yine önemli bir performans olduğunu düşünüyorum. 2018 yılında daha başarılı hizmetler yapacağız” dedi.
“Yaklaşık 2 bin 500 kişilik bir tribün projemiz var”
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş ise, yaklaşık 2 bin 500 kişilik bir tribün projelerinin olduğunu ifade ederek, “2018 yılı bu döneme ilişkin bizim yatırım planlamalarımız önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin vasıtasıyla üniversitemize kazandırdığımız Mühendislik Laboratuarı’nın inşaatı devam ediyor. Yaklaşık 5 milyonluk bir hibeyle gerçekleşmişti. Bir aksilik olmazsa Şubat ayında inşaat tamamlanmış olacak. Diğer bir projemiz stadımızın tribün projesi vardı. Bu projede futbol sahası tribün yapım işi projesi. Yaklaşık 2 bin 500 kişilik bir tribün projemiz var. Buda yine planlanan çerçevede 2018 yılının Ekim ayında bu inşaatın bitmesini hedefliyoruz. Bunun yanında üniversitemizin Ziraat Fakültesi meslektaş ve hocalarımızın kullanımına sunulmuş olan uygulama arazisiyle ilgili ve alandaki binalarla ilgili bir öneri projemiz vardı. Onlar tamamlandı. Bunun yanında H blok projesinin halesi yapıldı. Muhtemelen Ocak ayı sonunda veya Şubat ayında yer teslimi yapılarak inşaat çalışmalarına başlanacak. Bu projenin 2 yıl süreceğini biliyoruz, planlaması o şekilde. Bu süreci atlattıktan sonra birde Merkezi Araştırma Laboratuarımız var. Bunun yeni binasına taşınması söz konusu. Yeni bina inşaatı içinde ihalemiz yakın zamanda Şubat ayında ihaleye çıkacağız” ifadelerine yer verdi.
“Bilecik’te 4 bin 705 kilometre yol ağı var"
Karayolları 14. Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu da kurumları hakkında bilgi verirken, “Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü’nün bizim toplam 4 bin 750 kilometre yol ağımız var. Sorumluluk ağımızda bulunan Bilecik ilinde toplam 457 kilometrelik bir ağımız bulunmakta. Bilecik ilinde 11 adet proje ile çalışmalar devam ediyor. Proje bedelleri toplamı 245 milyon olup, bugüne kadar yapılan harcama 77,8 milyondur. Gerçekleşme yüzde 32’dir. Projelerimize bakacak olursak birinci projemiz Yenişehir- Bilecik yolu. Burada 2017 yılında biraz aksamalarda olsa yine işi durdurmamaya çalıştık. 2018 yılında tamamen kesintisiz halde çalışmalarımız devam edecek. Bu sene Bilecik’e bağladığımız kavşakta ikinci işlerden dolayı baya bir sıkıntılarımız vardı. Bunlar artık tamamlanma aşamasında diyebiliriz. İkinci işlerin deplasmanları 15 güne kadar tamamen tamamlanmış olacak. Havalar yol yapımına müsait olduğu zaman biz ikinci işlerde terslik olmadığı takdirde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yenişehir yolu bitiminin 2018 yılını da geçebilir” dedi.
“2017 yılında toplam projemiz 69 tane”
Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdür Yardımcısı Oğuzhan Karabulut ise, 2017 yılında toplamda 69 adet projelerinin olduğunu belirterek, “Projemizin toplam tutarı 381 milyon, 382 milyar. Önceki yıl 83 milyon harcadık. Yüzde yüz parasal gerçekleşme var. Fizikselde yüzde 67 gerçekleşmeye ulaştık. Biten proje sayımız 10. Devam eden proje sayımız 37. İhale sürecinde olan projemiz 1 adet. Başlayan proje sayımızı da 21’dir” dedi.
“Toplamda 23 projemiz var”
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Eraslan da toplamda 23 adet projelerinin olduğunu ifade etti. Eraslan, “Bizim toplamda 23 projemiz var. Önceki yıllarda 2 milyon 29 bin 77 TL ödeneğimiz vardı. Dönem sonuna kadar yapılan harcamamız 3 milyon 921 bin 603 TL. Nakli ve fiziki gerçekleşmemiz yüzde 98. Biten 12, devam eden 4 projemiz var. İhale aşamasında 1 adet projemiz var. Bu da müdürlük takibinde olan bir proje. Başlanamayan da 3 adet projemiz var. İptal edilen 2 tane projemiz var. Koordinasyonu gerektirecek başka bir konumuz yok” şeklinde konuştu.
“Hızlı Tren ağında günlük toplam yolcu sayısı 234”
Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Köroğlu, Bilecik ili sınırları içerisinde Bilecik Hızlı Tren ağında günlük toplam yolcu sayısının 234, Bozüyük’te ise 148 kişinin hızlı tren kullandığını söyledi. Köroğlu, “Bilecik il sınırları içerisinde bizim 1 adet projemiz var. Bu da hızlı tren hatlarına servis hazırlanması. Bu iş bizden kaynaklanan bir nedenden dolayı maalesef 2017 yılında gerçekleşmedi. İlk 6 ay içerisinde bunu da bitirmeyi düşünüyoruz. Müdürlük olarak da toplamda 2 adet projemiz var. Ankara- İstanbul Hızlı Tren projesinde yer alan tünel, malum bu göçen bir tünelimiz vardı. O tünelin gerçekleşme oranı yüzde 8.74 inşallah 2020 yılı sonunda bu tünelin tamamı bitirilmesi hedeflendi. Diğer projemiz de Yenişehir demir yolu kullanması işi bu da şuan fiziksel açıdan yüzde 75 ama inşallah Şubat ayında 2018 Şubat ayının sonunda proje hazırlanma işi bitecek. Daha sonra işin yapım kısmına geçilecek” dedi.
“Toplam 5 projeyle belediyelerimize hizmet vermeye devam ediyoruz”
İller Bankası Bölge Müdürü Murat Karaçam ise,” Biz İller Bankası olarak biz bir proje katkısı sunamadığımızı düşünüyorum. 5 projeyle sunumumuz da 4 proje diyor ama toplam güncel bir projemiz daha eklendi. Toplam 5 projeyle belediyelerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. 2 adet alt yapı 2 adet proje 3 adet projeyle toplam tutarımız 18 milyon yaklaşık. Fiziki gerçekleşme olayı oranla yüzde 89 kanalizasyon sektöründe içme suyu kanalizasyon işi fes olduğu kalan işlerin Belediyeye çıkıldığında belediye bu konuda oldukça mağduriyet yaşadı. Fakat kalan sular ihalesi yapılarak yürütülmeye çalışacak. Söğüt belediyesinin kanalizasyon inşaatı yine Başkan beyin belediyesinin iptali üzerine durdurulmuştu. Bunun 2017’de proje işlerimiz kapsamında Bilecik kanalizasyon projesi belediyenin talebi üzerine durduruldu. Şuanda Dodurga su arıtma projesi devam etmekte. Belediyelerimizin yapım ve araç alım talepleri olarak Vezirhan araç alımı, Osmaneli elektronik yönetim sistemi Bozüyük kamulaştırma, Gölpazarı araç alımı, yine Gölpazarı parke yol yapımı İl Özel İdaresinin araç alımı kapsamında kredilerimiz söz konusu olmuştu 2017 yılı içerisinde. Ayrıca Yenipazar Belediye Başkanımızın da yeni bir güneş enerjisi santrali söz konusu. Bölgenizdeki ilk projesi olacak” ifadelerine yer verdi.
“10 milyon 453 bin TL tutarındaki projemizin 8 adetini bitirdik”
Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Emek, “Bilecik ilinde toplam 10 milyon 453 bin TL tutarındaki projemizin 8 adetini bitirdik. 3 tanesi devam ediyor. 2017 yılında yaptığımız harcama 3 milyon 89 bin TL” dedi.
“2017 sonu itibariyle 2 milyon 100 bin TL kar ederek yılı kapattık”
Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın ise, ilk olarak orman teşkilatından bahsederek, “Bilecik’teki orman teşkilatımızdan bahsetmek istiyorum. İlimizde bir işletme müdürlüğü bir karasu şefliğimiz bir ağaçlandırma şefliğimiz mevcut. İlimizin yüzde 54’ü ormanlık alan yüzde 46’sı açıklık alan olarak gözüküyor. Yine bozuk ormanların yüzde 41’i verim alınıp yüzde 59’u verim alınımı yüzde 35 bin 408 hektar bozuk orman 167 hektar toplam 228 bin 65 hektar ormanımız bulunmakta. 2002 yılından 2015 yılına kadar orman varlığımız 201 hektardan 75 hektara kadar çıkarak yüzde 5 oranda artmıştır.İlimizdeki personel durumumuz toplam 170 personelimiz bulunmakta. 2017 sonu itibariyle 2 milyon 100 bin TL kar ederek yılı kapattık. İlimizin karasu sorunu yüzde 100’e yaklaşmış durumda. Ancak bunun yüzde 63’ü tapuya telhis edilmiş. Kurumumuza ait binalarda 2017 yılında 1 adet müdahale ekip binası yeni inşaat yaptık. 1 adet toplu koruma ekip binası büyük onarım olarak 1 adet işletme şefliği binası büyük onarım ve 1 adet depo binası büyük onarım. Yangınla mücadele 2017 yılında 10 kilometre yangın deneme tesisi yolu yapılmıştı. 2017 yılında 19 km orman yolu büyük onarım 15 km sanatı 22 km üst yapı 30 km toplam 1249 km olarak gözükmektedir. 2003-2017 yılları arasında 1740 aileye toplam 7 milyon 518 bin 524 TL kredi desteği sağlamışız. 2018 yılında da yine ilimizde 90 aileye 1 milyon 100 bin TL kredi desteği sağlamayı planlıyoruz. 2018 yılında 1 adet daha orman çiftliği dinlenme yeri statüsüne kavuşacak. Yani yapmayı düşünüyoruz programımızda var. ;Bu güne kadar ilimize 3 adet bal ormanı tesis etmişiz. Şimdiye kadar 124 bin 150 adet fidan dikmişiz bal ormanlarına. 2018 yılında da yine ilimizde 2 adet bal ormanı programlanmış telhis edilecek. 200 adet kuş yuvası ormanlarımıza asılmış 630 hektar alanda 405 doğaya asılmıştır. 2017 yılında ilimizde 11 adet orman yangını çıkmış bunda zarar gören 293 hektar alandır” dedi.
“ 2018 yılında da çalışmalarımıza devam edeceğiz”
Orman ve Su işleri bölge Müdürü Mustafa Bulut, Bilecik Bölge Müdürlüğümüz adına diğer illerden bir tanesi 2017 yılında yatırım programımızda 3 adet işimiz bulunuyordu. Ayrıca cari bütçemizden ve İl Özel İdaresi’ne aktarmış olduğumuz projelerimize devam ettik. Denetimi etkinleştirmesi kapsamında küçük elmalı tabiat parkının kontrol ünitesini yapımını gerçekleştirdik. Küçük Elmalı Tabiat Parkının işletmeciliğini de yine Pazaryeri Belediye Başkanlığımıza işletmecilik ihalesini yaptık. Şuanda Pazaryeri Belediye Başkanlığımızla yolumuza devam ediyoruz. Burada il merkezimizde burada kullandığımız binadan eski Horköy binasına şube müdürümüzün naklini gerçekleştirdik. Hem binamızı yeniledik hem çevre tanzimini gerçekleştirdik. İnşallah hayırlısıyla 2018’den itibaren buradaki hizmetlerimize devam edeceğiz. Küçük elmalı tabiat parkı tabi 2017 yılında çalışmaları yaptıktan sonra 2018 yılında büyük proje olarak kalkınma bakanlığına teklif edildi yine inşallah kalkınma bakanlığı tarafından projemiz kabul edildi. 2018 yılında burada gelişme planı ve uygulama planı projelerimiz planlanmıştı. İnşallah ihaleye çıkıp tabiat parkının ilimize tabiat turizmin alt yapısını yaygınlık haline getireceğiz. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması inşallah 2018 yılında da çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
“Projelerimizle ilgili olarak taşıma suyu Eskişehir 3 mevcut iletim hattının yenilenmesiyle ilgili”
TEİAŞ 6. Bölge Müdürü Özgür Aktaş ise, “Yatırım programında yapılan projelerimizle ilgili olarak taşıma suyu Eskişehir 3 mevcut iletim hattının yenilenmesiyle ilgili. Projemiz bununla ilgili kamulaştırılması yönünde devam ediyor. Bunun altında görünen Söğüt- Eskişehir Metris Tepe hattı bu metris tepe rüzgar yönüne bağlantı hatlarını tesisini içerik kamu yararı alınmasında kamulaştırılmasında başlanacak planları hazırlanacak. Bunun dışında daha önce ki toplantılarda arz ettiğim gibi Gölpazarı merkezinin tesisi edilmesiyle ilgili biz Ağustos ayında seçimi yaptık. Kurum görüşlerini sorduk ancak Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün biraz önce aktardığı konularda Gölpazarı Yenipazar il yolu projesi üzerinde kaldığı için kamulaştırma içerisinde kaldığı için tekrar yer belirleme çalışması yapıldı. 21 Aralıkta gerçekleştirildi. 9 Ocakta da biz bunla ilgili yaptığımız seçimle ilgili gönderdik. Bununla ilgili tespit yapıldıktan sonra tekrar görüşleri sorulacak” şeklinde konuştu.
“Bugüne kadar Bilecik ilimizde yaklaşık 8 milyon civarında yatırım yapılmış”
Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Cevdet Kılıç da Tapu olarak Bölge Müdürlüklerinin sorumluluğunda olan Eskişehir ve Bilecik’te 5 adet sayısal harita yapım projelerinin mevcut olduğunu söyledi. Kılıç, “ Bunlar ile ilgili olarak kamuya vaaz bulunmamakta 2 tanesinin de ihale süreci devam etmekte. Bugüne kadar Bilecik ilimizde yaklaşık 8 milyon civarında yatırım yapılmış. Bunun 4 milyonu Genel Müdürlüğü tarafından finans edilmiştir. Yine Tapu Genel Müdürlüğü merkezden yürütülen projeler bulunmakta ve illerimize istitrat etmekte. Bunların rakamsal değerleri çok fazla özellikle tapun hizmetlerinde bu tapu verilerinin e-devlet üzerinden hizmetin sunumları çok projeler mevcut bulunmakta. Vatandaşımız tapu e-devlet üzerinden kimlikleriyle donanım ya da direk yetki verecekleri kişiler aracılılığıyla direk müracaat edebilirler. Elektronik ortamda tapuya aktarabilirler. Tapuya aktarıldıktan sonra bütün olarak devam etmekte aşama, aşama kişiye bilgi verilmekte en son imzaya hazırlandığında kendisine yine mesaj bildirmekte ve vatandaş tak seferde gelip imzasını atıp işini bitirebilmekte. Bu da tapu hizmetlerinde devrim niteliğinde bir hizmet” dedi.
Son olarak MTA Kuzeybatı Anadolu Bölge Baş Müdürü İsa Can ise, koordinasyonu ilgilendiren konularının olmadığını ifade etti.
Konuşmaların ardından 2018 yılının ilk Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi.
(DA-Y)
.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ladyera | LadyEra | Lady Era | Estrogenolit | Estrogenolit Hapı | Estrogenolit Damla