Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir 9°C
Çok Bulutlu

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ MİLLİ VE YERLİ OLMALI

15.08.2019
640
A+
A-

Eskişehir Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Sayın Muhammed Taha GÜVEN, görev aldığı kurum ve kendisi hakkında bilinmeyenleri bizimle paylaştı.

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız? Eskişehir Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Muhammed Taha Güven kimdir ve hangi tarihte Eskişehir'e gelmiştir?

1967 Yılında Adıyaman'da doğdum, orta öğrenimini Adıyaman'da, lise öğrenimini Mersin Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde tamamladım. 1992'de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünden, 2014'te de A.Ö. Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon (Yerel Yönetimler) bölümünden mezun oldum. Özel eğitim kurumlarında uzun süre çalıştıktan sonra 1993 yılında öğretmen olarak devlet memurluğuna başladım. Uzun süre T.B.M.M.’de milletvekili danışmanlığı yaptım, 2006-2007 yılları arasında Çankırı İl Sanayi ve Ticaret Müdür Yardımcılığı, 2007-2014 yılları arasında Bakanlığımızın değişik kademelerinde idareci olarak görev yaptım. 14.07.2014 tarih ve 1485 sayılı Bakan oluru ile Eskişehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne vekâleten, Başbakanlık Makamının 08.01.2015 tarih ve 2014/1204 sayılı kararı ile de asaleten atamam yapıldı.

İş yaşamınızdaki hedeflerinizden ve önceliklerinizden biraz bahseder misiniz?

Bir insanın daha adil, daha liyakatli, daha fedakar veya daha ihtiyatlı olabilmesi için mutlaka yönetici olmasına gerek yoktur. Ancak iyi bir yönetici olmayı hedefliyorsanız bu değerlere sahip olmanız temel önceliğiniz olmalıdır.

Makamlar bir amaç değil, araçtır. Halka hizmet etmenin aracıdır. Bu aracıda etkin kullanmanın yolu az önce belirttiğim değerler ışığında ruhi ve fikri olgunluğa sahip olmaktan geçer. Eğer sizin için uygun görülen makamı bir emanet olarak benimserseniz en iyiye taşımak için durmamanız ve yorulmamanız gerektiğini de bilirsiniz. Zaten bizim gerek dini anlayışımız gerekse siyasi kültürümüz bir işi bitirince ara vermeksizin bir diğerine başlamakla özdeşleşmiştir. Benim de temel önceliğim bu perspektifle, en etkin ve en faydalı hizmetleri kamuya aktarabilmektir.

Burada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sık sık dile getirdiği bir ifadeyi kullanmakta fayda var: ”Önemli olan halkın efendisi değil, hizmetkârı olabilmektir.” Bu önceliğe sahip her yönetici gibi ben de nasıl daha faydalı olabileceğim konusunda sürekli kendimi yenilemeyi, geliştirmeyi, hayal etmeyi ve uygulamaya koymayı hedefliyorum.

Bir diğer hedefim ise; vatandaş odaklı bir hizmet anlayışını sağlayabilmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye'yi inşallah el ele, omuz omuza, gönül gönüle, milletçe inşa edeceğiz” ifadeleriyle, Necip Fazıl Kısakürek'in “Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım” sözlerine istinaden; biz devler gibi eserler bırakmak, ülkemize silinmez izler nakşetmek, Türkiye'nin ilerlemesine, kalkınmasına, daha fazla huzur ve refaha erişmesine azami katkıyı sağlamak istiyoruz.

Yine “Dünyanın en büyük 10 limanından biri Türkiye'de olacak. Kendi uçağımızı, kendi uydumuzu yerli tasarımla, yerli teknolojiyle kendimiz üreteceğiz. Kendi savaş gemimizi, kendi tanklarımızı, kendi insansız hava uçaklarımızı üretmeye başladık, çok daha büyük projelerin altına imza atacağız. Kendi savunma uydumuzu, Türk mühendislerince tasarlıyor, imal ediyor ve Göktürk uydumuzu uzaya gönderiyoruz. Havacılık Organize Sanayi Bölgeleri, Gemi İnşa Organize Sanayi Bölgeleri kurarak Türkiye'yi üç kıtanın buluştuğu bir üretim ve lojistik merkezi haline getirmenin gayreti içindeyiz. Hedeflerimiz doğrultusunda "akıl-kalp-ruh" üçlemesiyle idareci olduğum ve her ne görevde olursam olayım içtimai sükûn ve istirahat-ı umumiyenin tesisine çalışarak, yıkıcı, dağıtıcı ve parçalayıcı hareketlere asla itibar etmeden müspet hareketi bir vazife olarak görüp, bir şiar bilerek, menfi hareketlere müsaade etmeden muhabbet ve kardeşliği pekiştirebilmektir. İttihat, imtizaç ve ittifakın lüzumunu ortaya koyarak, dinimizdeki kardeşlik ruhunu söndüren aramızdaki muhabbeti, samimiyeti parçalayan hareketleri; yani kabilecilik, aşiretçilik, kavmiyetçilik, unsuriyetçilik, menfii milliyetçilik gibi his ve fikirleri katiyyetle ret ve tard ederek bir aile bağı ile çalışma düsturunun temelini oluşturmaktır.

Eskişehir Bilim Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün ana faaliyet konusu nedir ve bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Müdürlüğümüz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Eskişehir’deki taşra teşkilatı olup, Bakanlığımızın ana politikaları ile vizyon ve misyonuna uygun olarak ilimizin sanayisini geliştirmeye yönelik, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve kalkınma ajansları ile işbirliği içerisinde faaliyetlerini yürütmektedir.

Müdürlüğümüzün ana faaliyet konularından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

• Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi ve sektörel stratejilere yönelik olarak sanayiciler, kamu kurum/kuruluşları ve yerel yönetimler başta olmak üzere, kamuoyunda bilinç oluşturulması amacıyla yürütülen işlemler,

• Sanayi sicil belgesi ile ilgili işlemler,

• Üniversite sanayi işbirliği ile ilgili işlemler,

• Organize Sanayi Bölgeleri ve Sanayi Siteleri ile ilgili işlemler,

• Ölçüler ve ayarlar ile ilgili işlemler,

• Akaryakıt ürünleri ile ilgili işlemler,

• Piyasa gözetim denetim ile ilgili işlemler vb

Üniversite ve sanayi imkanlarının kamu eliyle birleştirilerek; bilimsel, teknolojik ve ekonomik olarak tarafların daha iyi seviyelere ulaşması için çalışmalar yürütmek amacıyla Müdürlüğümüz öncülüğünde kurulan KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulunun çalışmaları neticesinde 2 adet AR-GE merkezi kurulmuştur. KÜSİ kapsamında 2016 yılı içerisinde 63 firma ziyaret edilerek Kamu, Üniversite ve Sanayi kesimi arasında karşılıklı bir etkileşim ve bütünlük içerisinde işbirliği çalışmaları yapılmıştır. 2017 Şubat ayı içerisinde Müdürlüğümüz öncülüğünde AR-GE tasarım merkezlerini tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

 

Müdürlüğümüz ayrıca ilde bulunan akaryakıt sayacı, yüksek çekerli basküller ve hassas teraziler gibi ekipmanların muayenesi, damgalanması ve denetimlerinin yanında hazır ambalaja giren mamullerin de denetimlerini yapmaktadır.

Yalnızca 2016 yılı için toplam; 76.436 adet ölçü aleti muayenesi yapılmış, 86 adet firmada ise hazır ambalaj denetimi gerçekleştirilmiştir. 7 firma hakkında mevzuata aykırılıktan dolayı yasal işlem tesis edildiğini de belirtmek gerekir.

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu doğrultusunda ildeki akaryakıt ürünlerinin ulusal marker denetimlerinde bulunarak halkın uygun akaryakıt kullanımını sağlıyoruz.

Hükümetin Bilim Sanayi Ve Teknoloji alanında milli ve yerli olma yolunda attığı adımlar var. Bu anlamda teşvik ve destekler veriyor. Destek ve teşviklerden biraz bahseder misiniz?

Günümüzde devletler rekabet gücünün korunması ve geliştirilmesi için AR-GE harcamalarını doğrudan ve dolaylı yollarla destekleyerek teknolojik altyapıyı güçlendirmekte, girişimciliği özendirmekte ve nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için insan kaynaklarına yatırım yapmaktadır. Özel sektör, AR-GE çalışmalarının maliyetli, belirsiz ve risk dolu bir alan olması sebebiyle bu alana yatırım yapmakta çekingen davranmaktadır. Ancak AR-GE faaliyetleri farklı yollarla teşvik edildiği takdirde şirketler kaynak ayırarak bu alana girmeye istekli davranışlar göstermektedir. Devletler için farklı yollarla ve araçlarla AR-GE yatırımlarını desteklemek, vergi gelirlerinde kayıp yaratmasına rağmen nitelikli iş gücü istihdamı sağlaması ve üretimi artırmasıyla kalkınmada itici bir güç olarak uzun vadede yaratacağı faydalar ve kamu yararı düşünülerek artmaktadır. Ürün ve hizmetlerde rekabetin giderek arttığı günümüz koşullarında uzun vadede, mevcut sermaye gibi ekonomik büyümenin belirleyicilerinin etkisi düşerken AR-GE faaliyetlerinin, teknolojinin ve insan kaynakları yatırımlarının etkisi geçerli olmaktadır. AR-GE yatırımları, yenilikçilik kültürü ve nitelikli eğitim almış insan kaynağı sürekli yeniliklerle ihtiyaç duyan günümüz ekonomilerinin uluslararası rekabet gücünü artırmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda gerek ilgili Bakanlıklar ve gerekse TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlar tarafından girişimcilere ve AR-GE yapmak isteyen herkese ciddi anlamda destek programlarından yararlanma imkanı sunulmaktadır. Ülkemizdeki tüm destek programları göz önüne alındığında gerek çeşitlilik ve gerekse diğer ülkelerdeki benzer programlar değerlendirildiğinde önemli fırsatların sunulduğu çok sayıda programın var olduğu görülmektedir.

Ayrıca bu destekler kapsamında son yıllarda temel bilim mezunu öğrencilerin gerek istihdamı ve gerekse girişimci olmaları durumunda önemli oranda destek verildiği de dikkat çekmektedir.

Milli ve yerli teknolojilerin geliştirilmesi için de stratejik ve diğer alanlarda öne çıkan destek programları ile gerek ülkemiz ihtiyaçlarının çözümünde ve gerekse dünya ekosisteminde yenilikçi ve öncü teknolojilerin geliştirilmesinde önemli oranda ivme oluşturacak programlar öne çıkmaktadır.

 

Herhangi bir proje veya bilimsel çalışma için vatandaş kuruma başvurabilir mi? Ne gibi teşvikler var?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı “Kamu AR-GE yenilik, Girişimcilik ve Ticarileştirme Destekleri” başlığı altında çeşitli destekler vermektedir. Bu desteklerin bazıları Bakanlığımızca doğrudan sağlanmakta, bazıları ise Bakanlığımıza bağlı TÜBİTAK, KOSGEB gibi kuruluşlarca sağlanmaktadır.

Bu destekler;

  1. TÜBİTAK Uluslararası Ortaklı Destek Programları
  1. AB 7. Çerçeve Programı
  2. TÜBİTAK Uluslararası Sanayi AR-GE Projeleri Destekleme Programı
  1.  Üniversite Odaklı Destekler

A)   Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Destekleri,

B)   Başlangıç Firması/KOBİ Destekleri, (Kurumsal Katılım Sermayesi desteği

  Bakanlıkça sunulmaktadır.)

  1. Özel Sektör Odaklı Destekler, (Bakanlık, Özel Sektör AR-GE Merkezleri,

Özel sektör Tasarım Merkezleri, Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri ve Teknoloji

   Geliştirme Bölgeleri desteği sunmaktadır.)

  1. FSMH (Fikri Sınai Mülkiyet Hakları), Markalaşma, Patent ve Yatırım

Destekleri, (Bakanlık Teknolojik Ürün Destek Programı (Tekno Yatırım)

Desteği sunmaktadır.)

  1. Özel Kapsamlı Destekler. (Bakanlık Tasarım Tescil Desteği, Teknolojik Ürün

Deneyim Belgesi Desteği sunmaktadır)

  1. İPA AB Mali Programları Destekleri

 

Haber Ötesi Ajansı olarak bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Portalınızda bana yer verdiğiniz için ben teşekkür eder, yayın hayatınızın başarıyla devam etmesini dilerim.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ladyera | LadyEra | Lady Era | Estrogenolit | Estrogenolit Hapı | Estrogenolit Damla