Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir 11°C
Sisli

Bakan Eroğlu, Ergene Havzası’nda yapılan çalışmaları anlattı

15.08.2019
622
A+
A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "1053 sayılı Kanun kapsamında Devlet Su İşleri tarafından yapılması şeklinde bir kanun değişikliği yapıldı ve buna göre biz orada 13 tane şehrin atık su ileri biyolojik arıtma tesislerini hazırladık" dedi.
Bakan Eroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine bilgi verdi. Eroğlu, Ergene Havzası’nın 1970 yılından beri kirlendiğini belirterek, "Belediyeler Kanunu’na göre çöplerin toplanması, bertaraf edilmesi belediye hizmetlerindendir. Ayrıca atık sulara atık su kanalizasyon hatları, atık su ileri biyolojik arıtma tesisleri yapılması belediyenin mesuliyetindedir. Ayrıca, elbette sanayi de var, üçlü bir kirlenme var. Dolayısıyla sanayinin atık sularını da arıtmak sanayinin vazifesidir. Bunları denetlemek de gerekirse ceza kesmek de hükümetin vazifesi. Ben de burada hakikaten kendi uzmanlık saham dedim ki, ’Sadece noktasal problemleri çözmeyelim’, Ergene Havzası’nın bütününü dikkate alarak, böyle, gerçekten, benim derslerde de anlattığım, muhteşem bir şekilde çözelim diye bir çalışma yaptık ve bir de eylem planı hazırladık değerli milletvekilleri. Bu eylem planında 15 tane paket vardı, yani dünyaya örnek olacak bir çalışma hakikaten. Bu 15 paketi kısaca izah edeyim: bu 15 paket sadece bizim Bakanlığı alakadar etmiyor; belediyeler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, organize sanayi bölgeleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi pek çok kamu kuruluşunu alakadar ediyor, hatta bu konuda da bir Başbakanlık tebliği çıkarılarak bu konuyu Orman ve Su işleri Bakanı olarak benim takip etmem konusunda da bir karar çıkarıldı" değerlendirmesini yaptı.
Ergene Havzası’nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, "Bir kere, derelerin yataklarının temizlenmesi gerekiyordu hakikaten, biz bu vazifeyi DSİ’ye verdik, oradaki bütün dere yatakları temizleniyor. Aynen içme suyu temininde olduğu gibi bu belediyelerin atık su ileri biyolojik arıtma tesislerinin -gerekirse, yapamıyorsa- ana kolektörlerinin dahi 1053 sayılı Kanun kapsamında Devlet Su İşleri tarafından yapılması şeklinde bir kanun değişikliği yapıldı ve buna göre biz orada 13 tane şehrin atık su ileri biyolojik arıtma tesislerini hazırladık. Hatta bu konuda biliyorsunuz benim kitabım var, bütün üniversitelerde o okutulur, atık suların arıtılması diye ve hakikaten biz orada dünyanın en ileri arıtma tesisini, son on beş yılın teknolojisini uyguladık hepsinde" dedi.
Denetimlerin sıklaştığını vurgulayan Bakan Eroğlu, "Denetimler sıklaştı 11’inci pakette. 12’nci pakete gelince, bu deşarj standartları daha da sıklaştırıldı yani normalde Ergene için sulama suyu, hatta daha ileride daha kaliteli su kullanmak için deşarj suyu yani fabrikaların atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun kalitesi, standartları daha da yükseltildi. Taşkın için erken uyarı sistemleri kurduk, bir de yeraltı suyunun kontrolü için çalışmalar yaptık. 15’inci pakette ise orada, Trakya’da ne kadar baraj, gölet ve sulama tesisi varsa modern sulamaya geçmek maksadıyla bir çalışma yaptık, hatta TRAGEP adıyla -Trakya Gelişim Projesi adıyla- biz bunu ilan ettik. Naipköy Barajı’nı yaptık, Tekirdağ’a içme suyu getirdik. Edirne’nin sıkıntısı vardı, bir isale hattı yaptık, şimdi diğer bütün bölgenin içme suyu ihtiyacını karşılayacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ladyera | LadyEra | Lady Era | Estrogenolit | Estrogenolit Hapı | Estrogenolit Damla